Snad každý uživatel si již všiml na klávesnici tlačítka PrintScreen (PrtScr). Ne každý uživatel však ví, k čemu toto tlačítko slouží.

Jeho primární funkcí je zachytit to, co je zobrazeno na monitoru a uložit tuto informaci do schránky operačního systému jako soubor s obrázkem. Typickým využitím této funkce je zachycení chybových hlášení při softwarových potížích namísto jejich často pracného opisování na papír.Jak se k tomuto souboru dostat a dále jej využít? Je to jednoduché, popíšeme si to jen v základních bodech:

  • zmáčkneme tlačítko PrintScreen (tato klávesa nám “vyfotí” celou obrazovku monitoru, pokud použijeme klávesovou kombinaci Alt +  PrintScreen, “vyfotí” se jen aktivní okno)
  • otevřeme si grafický editor – např. program Malování – je součástí každého systému Windows – Nabídka Start – Programy – Příslušenství – Malování
  • nabídka Úpravy – vložit (ctrl+v) a již se nám do prázdného dokumentu vloží “vyfocená” obrazovka.
  • dále již s tímto obrázkem pracujeme jako s běžným souborem – tzn. nabídka Soubor – Uložit jako… z hlediska velikosti souboru doporučujeme použít formát jpg nebo jpeg